تفاوت مجازی سازی OpenVZ با KVM

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۵]

شاید تا کنون برای شما پیش آمده باشد که در انتخاب مجازی ساز مناسب برای کار خود دچار اختلاف نظر شده اید و نتوانسته اید تصمیم درست را بگیرید و یا پس از انتخاب مجازی ساز اشتباه دچار مشکلاتی شده اید. امروزه مجازی سازها توسط شرکت های مختلفی ارائه و برنامه نویسی می شوند که برخی از آنها عبارتند از :

OpenVZ
KVM
VMWare
XEN
VirtualBox
که تجاری ترین این مجاز ساز ها OpenVZ,Xen,VMWare,KVM می باشند. اما تفاوت این مجازی ساز ها چیست و چگونه مجازی ساز مناسب خود را انتخاب کنیم ؟

OpenVZ
این مجازی ساز توسط شرکت Odin یا همان توسعه دهندگان پلسک توسعه داده می شود و با نصب هسته اختصاصی خود بر روی سیستم عامل امکان راه اندازی سرور مجازی را به سرور میزبان می دهد. اما در این نوع مجازی ساز به دلیل اینکه مجازی سازی اصطلاحا بر اساس تکنولوژی System Level می باشد و به دلیل اینکه این مجازی ساز از هسته پچ شده خود برای ساخت و راه اندازی سرورهای مجازی خود استفاده می کند تنها امکان ارائه سیستم عامل های لینوکسی را دارد و به همین دلیل ممکن است برای انجام بعضی تغییرات سیستم عامل های میهمان خود را دچار مشکل کنند و شایان ذکر است که در این نوع مجازی ساز بیشتر منابع صورت گارانتی در اختیار سیستم عامل میهمان یا همان سرور مجازی قرار می گیرد.

KVM
مجازی ساز KVM که یکی از توسعه دهنگان اصلی آن شرکت Redhat می باشد امکان ارائه سرور مجازی یا سیستم عامل های میهمان با هسته اختصاصی خود را بر روی سرور میزبان می دهد. این موضوع بدان معناست که سیستم عامل میهمان می تواند هر نوع هسته سیستم عامل را اعم از لینوکس، ویندوز، BSD و… را بر روی سرور مجازی خود نصب و راه اندازی کنید. و همانند تکنولوژی OpenVZ محدودیتی در ساختن سرور مجازی با سیستم عامل های متفاوت یا تغییرات اختصاصی مشترک را نخواهد داشت. همچنین در این نوع مجازی ساز بیشتر منابع به صورت اختصاصی از سرور میزبان به سرور مجازی یا سیستم عامل میهمان تخصیص داده می شود.

VMWARE
این مجازی ساز که امروزه با تغییر در برخی ساختار قبلی خود تکنولوژی ESXi خود را با امکانات بهتر و جدید تر ارائه کرده است یکی دیگر از مجازی ساز های پایدار می باشد. در این نوع مجازی ساز که بر خلاف تکنولوژی دیگر مجازی ساز خود یک سیستم عامل مجازی سازی می باشد امکان ارائه سرور مجازی یا سیستم هامل میهمان را به هسته های متفاوتی اعم از لینوکس و ویندوز BSD … به استفاده کنندگان خود ارائه می کند.

XEN
مجازی ساز Xen یکی از دیگر مجازی ساز های پایدار است که نسخه اولیه آن توسط آزماشگاه داشنگاه کمریج ارائه شد. این مجازی ساز همانند مجازی ساز KVM امکان راه اندازی سیستم عامل های میهمان یا سرور مجازی با هسته اختصاصی خود را ارائه می کند. در این مجازی ساز بر خلاف مجازی ساز های دیگر نیازی نیست که سیستم عامل سرور میزبان حتما لینوکس باشد.

VirtualBox
این مجازی ساز که نسخه اولیه آن در سال ۲۰۰۷ که توسط شرکت Innotek GmbH توسعه داده شد ارائه شد در این مجازی ساز که به صورت یک Application بر روی سرور میزبان نصب می شود امکان ارائه سرور مجازی یا سیستم عامل میهمان به هسته اختصاصی وجود دارد. این مجازی ساز چندسال پس از توسعه آن توسط شرکت Sun خریداری شد و همینک توسط این شرکت توسعه داده می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *