انتقال سرورهای تلگرام به ایران تکذیب شد!

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۳]

از دیروز خبری مبنی بر انتقال سرورهای تلگرام به ایران و دیتاسنتر افرانت در تمام سایت های خبری منتشر شده بود که گویا این خبر توسط مدیرعامل افرانت صرفاً به جهت تبلیغات و بزرگنمایی این دیتاسنتر بوده است و صحت آن بالافاصله توسط پاول دورف مدیرعامل تلگرام تکذیب شده است! پس از تکذیب این خبر مدیرعامل افرانت در پیامی عنوان کرده است که منظور او امکان سنجی انتقال به دیتاسنتر افرانت بوده است و …!!!

پس از الزام شبکه های پیام رسان و اجتماعی خارجی برای انتقال سرورهای خود به ایران، براساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی، سرویس دهنده روسی تلگرام که بیشترین کاربر را در ایران دارد، باید سرور خود را تا کمتر از یک سال آینده به ایران بیاورد.

فریدون قاسم زاده، مدیرعامل دیتاسنتر ابری ایران در مراسم بهره برداری از این دیتاسنتر، از فراهم شدن مقدمات انتقال سرور تلگرام به ایران خبر داد و گفت: پس از اینکه تلگرام ملزم به انتقال سرور به ایران شد هم‌اکنون دولت ایران چند ارائه دهنده خدمات دیتاسنتری خصوصی ایرانی را برای انتقال سرور به ایران تعیین کرده است.

وی در ادامه اضافه کرده بود: «هم‌ اکنون که برای برخی شرکت‌ ها از جمله تلگرام انتقال سرور به ایران الزامی شده و تا پایان سال باید سرور خود را در ایران مستقر کنند، دولت ایران چند شرکت از جمله افرانت را برای میزبانی انتقال سرور های تلگرام به ایران تعیین کرده است».

این سخنان مدیرعامل افرانت در حالی مطرح شده اند که پاول دورف، مدیرعامل این شرکت همان روز گذشته و به فاصله ی چند ساعت از این اظهارات، روی اکانت رسمی توئیتر خود در پاسخ به سؤالات کاربران، در مقابل این خبر دو واکنش واضح از خود نشان داده است: اول اینکه: «اصلاً نمی دانیم افرانت چیست» و دوم اینکه «نمی دانیم این اخبار از کجا می آیند».

durov 2

durov

به این ترتیب به نظر می رسد اظهارات مدیرعامل افرانت و مقامات ایران صرفاً یکسویه بوده اند و لا اقل تا این لحظه از سوی مدیرعامل تلگرام تأیید نمی شوند.

بر اساس توئیت های خود ایشان، دکتر قاسم زاده اظهار داشت که صحبت از انتقال سرور های تلگرام به دیتاسنتر افرانت صرفاً جنبه ی مثال داشته است. ایشان در شفاف سازی سخنان خود اذعان داشته اند هدف از نام بردن شرکت هایی مثل تلگرام، آمازون و یا گوگل، ارائه ی مثال از شرکت هایی بوده است که می توانند در آینده مشتریان دیتاسنتر های ابری افرانت باشند و سرور های خود را به داخل کشور منتقل کنند.

426221131_23668

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *