آموزش نصب سریع openstack

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۳.۵]

آخرین نسخه اوبونتو سرور ، تقریبا اکثر پکیج های مربوط به اپن استک را در خود دارد ، و تنها با زدن دستور apt-get install openstack می توان شروع به نصب اپن استک کرد ، اما از آنجایی که این پلت فرم شامل سرویس های مختلفی می باشد ، نصب و راه اندازی هر سرویس زمان زیادی می برد و در حین نصب آنها شاید با مشکلاتی بر بخورید که نیاز به دانش کافی در مورد سیستم عامل و خود سرویس باشد .

اگر در اول مسیر یادگیری openstack هستید ، بنا به زمانی که می توانید برای یادگیری این پلت فرم هزینه کنید ،  روش های مختلف نصب وجود دارد . اگر قصد دارید با همه رموز openstack و سرویس های مختلف آن آشنا شوید بهتر است نصب این پلت فرم را از پایه تجربه کنید . برای این کار همانطور که قبلا هم گفته ام docs.openstack.org  بهترین راهنماست . اما اگر زمان زیادی برای آشنایی با openstack ندارید و یا قرار است این پلت فرم سکوی پرتاب شما برای تجربه های دیگری در زمینه رایانش ابری باشد توصیه من به شما clone گرقتن پروژه openstack بر روی سیستم و استفاده از اسکریپتی برای اجرای فرآیند نصب این پروژه بر روی سیستم عاملتان می باشد .

با گشتی در اینترنت شما بنا به سیستم عامل انتخابی خودتان راهنماهای مختلفی برای نصب پروژه پیدا خواهید کرد . برای نصب روی سیستم عامل اوبونتو سرور ۱۴٫۰۴ من و دوستم از این لینک کمک گرفتیم . پس از نصب git  روی سیستم و اتمام فرآیند clone گرفتن از devstack ، با اجرای اسکریپتی در فولدر devstack با نام stack.sh ، نصب سرویس های مختلف آغاز می شود . در ابتدا از شما خواسته می شود که دیتابیس های لازم را ایجاد کنید ، برای هر سرویس رمزی در نظر بگیرید و اگر همه پیش نیاز های نصب ، بر روی سیستم عامل شما موجود باشد در کمتر از ۴۵۰ ثانیه فرآیند نصب خاتمه پیدا خواهد کرد . برای دیدن جزئیات این اسکریپت می توانید به این لینک مراجعه کنید . نمایش پیغامی همانند پیغام زیر خبر از نصب موفقیت آمیز openstack و سرویس های CeilometerCinderGlanceHeat,HorizonKeystoneNovaو swift  می دهد :

Horizon is now available at http://10.1.119.60/
Keystone is serving at http://10.1.119.60:5000/v2.0/
Examples on using novaclient command line is in exercise.sh
The default users are: admin and demo
The password: password
This is your host ip: 10.1.119.60
stack.sh completed in 257 seconds.

اجرای این اسکریپت ، منجر به نصب سرویس neutron  نخواهد شد . برای نصب این سرویس ( که از اصلی ترین بخش های openstack) است نیاز می باشد که شما خط کد های زیر را به فایل localrc اضافه کنید (این فایل در پوشه devstack قرار دارد ) :

disable_service n-net
enable_service q-svc
enable_service q-agt
enable_service q-dhcp
enable_service q-l3
enable_service q-meta
enable_service neutron
#Optional, to enable tempest configuration as part of devstack
enable_service tempest

پس از اضافه کردن خط کدهای بالا ، مجددا اسکریپت را اجرا کنید .

یه نکته دیگه اینکه اگر به هر دلیلی سیستم را خاموش یا log out کردید ، لازم نیست دوباره از ابتدا اسکریپت را اجرا کنید فقط با اجرای اسکریپت زیر سرویس ها مجددا راه اندازی می شوند.

 ./rejoin-stack.sh

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.