سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به دنبال حل مشکل دامنه‌های ایرانی و جایگزینی «ریسلو»

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۳]

مدتی پیش «Resello»، یکی از مراکز ثبت دامنه که بسیاری از شرکت‌های ایرانی از سرویس‌های آن استفاده می‌کنند، خبر از تحریم‌های جدید داد و با ارائه یک جدول زمانی، عنوان نمود که از ۲۷ تیرماه، امکان ثبت دامنه برای مشتریان جدید را حذف می کند و سپس در ۲۷ مرداد، هزینه سرویس مشترکین قبلی را افزایش می‌دهد و در نهایت تا ۲۷ شهریور ماه، امکان تمدید سرویس‌های جدید برای ایرانی‌ها غیرممکن می‌شود.

اگرچه در پایان ایمیلی که «ریسلو» برای سرویس‌دهنده‌های ایرانی ارسال کرده، ابراز تاسف از این اقدامات دیده می‌شود اما در هر صورت، تا یک ماه دیگر فعالیت ۴ ساله این شرکت در ایران به پایان خواهد رسید.

حالا «مهرداد سیجانی»، مسئول کمیسیون فضای مجازی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران خبر می‌دهد که کارگروه ویژه‌ای متشکل از شرکت‌های خصوصی و متخصص برای حل این مشکل تشکیل شده است. وی همچنین عنوان می‌کند که «راهکار نهایی حل این تهدید که در واقع نتیجه تحریم های بین المللی علیه ایران است، ایجاد یک ثبت کننده بین المللی دامنه های gTLD ویژه ایرانیان است».

سیجانی درباره شرایط ایران و شرکت ریسلو می‌گوید:‌ «متاسفانه ایران با داشتن سهم بیش از ۴۰۰ هزار دامنه اینترنتی به دلایل مختلف از جمله تحریم و عدم توجیه اقتصادی، تاکنون اقدامی برای ایجاد یک ثبت کننده (registrar) با ماهیت ایرانی انجام نداده است و همواره شرکت ها خدمات ثبت دامنه gTLD خود را از شرکت های واسطه دریافت کردند.»

لازم به اشاره است که مقررات حاکم بر فضای ثبت IP و دامنه اجازه سلب مالکیت دامنه را به هیچ کشور و شرکتی نمی دهد و سیجانی می‌گوید مشتریانی که از شرکت‌های ایرانی معتبر برای ثبت دامنه استفاده کرده‌اند، نباید نگران این مشکلات باشند.

قابل ذکر است که دولت هاست موفق به اخذ قرارداد رسمی با رجیسترر جوکر آلمان و آتاک ترکیه شده است و کلیه کاربران می توانند بدون مشکل تحریم با مشخصات و هویت ایران دامنه ثبت کنند و از رسیلو به دولت هاست منتقل کنند. همچنین رجیسترهای جدید مجهز privacy protect (مخفی کننده هویت صاحب دامنه) بوده و اطلاعات صاحب امتیاز را می تواند در صورت نیاز کاربر مخفی کند.

(مشاهده قرارداد)

تیم برنامه نویسی دولت هاست جهت بررسی دامنه از نظر تحریم و نیاز به انتقال آن، ابزاری را راه اندازی کرده است با کلیک روی لینک زیر می توانید دامنه های خود را بررسی کنید:

[جهت بررسی دامنه کلیک کنید]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.